Weekly Art Courses Programme

Listed below our 10-week, termly art courses for adults and children in Buckinghamshire and Oxfordshire.
2017 Spring Term dates are
Monday 24 April – Friday 14 July
(Please note, some classes may finish earlier, please check with your tutor)

Autumn Term Starts 19 September 2017

The full address of each venue can be found by visiting our Venues page.

MONDAY
10.00 – 12.00 Drawing & Painting – (4034) artsmart, Thame John Harrad
10:00 – 12:00 Drawing for Beginners & Improvers – (4004) artsmart Studio, Beaconsfield Fiona Cradduck
13:30 – 15:30 Introduction to Acrylics – (4002) artsmart Studio, Beaconsfield Terry Belinsky
11.30 – 14.00 Watercolour and Drawing – (4041) St Anne’s Hall, Wendover Wendy Lewis
14.00 – 16.00 Portraiture – (4044) artsmart Studio, Thame John Harrad
16.30 – 18.00 Young Artist – (4038) artsmart Studio, Beaconsfield Terry Belinsky
19.30 – 21.30 Drawing – Beginners and Improvers – (4006) artsmart Studio, Beaconsfield Robert Stuart
19.30 – 21.30 Life Drawing, Beaconsfield – (4005) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
19.30 – 21.30 Drawing for Beginners – (4010) artsmart Studio, Thame Nina Barratt
TUESDAY
9.30 – 12.30 Acrylic Painting Thame – (4039) artsmart, Thame John Harrad
10.00 – 12.00 Watercolour Painting – (4008) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
13.30 – 15.30 Introduction to Acrylics, Thame – (4001) artsmart, Thame John Harrad
14.00 – 16.00 Watercolour Plus – (4011) St Anne’s Hall, Wendover Wendy Lewis
16.30 – 18.00 Junior Art Club – (4033) artsmart Studio, Beaconsfield Roz Knight
17:15 – 18.45 Young Artist – (4037) artsmart Studio, Thame Terry Belinsky
19.30 – 21.30 Oils and Acrylics – 4013) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
WEDNESDAY
10.00 – 12.00 Any Subject, Any Medium – (4016) artsmart Studio, Beaconsfield Robert Stuart
10.00 – 12.00 Drawing for Beginners – (4026) artsmart, Thame Nina Barratt
13.30 – 15.30 Watercolours – (4019) artsmart Studio, Beaconsfield Michael York
14.15 – 16.15 Watercolours, Thame – (4020) artsmart, Thame Emma Souter
17.00 – 19.00 Portraits in Oils – (4021) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
19.30 – 21.30 Oils and Acrylics – (4022) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
19.30 – 21.30 Life Drawing, Thame – (4014) artsmart, Thame Jeffrey Courtney
THURSDAY
10.00 – 12.00 Multi Media Art Foundation – (4024) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
10.00 – 12.00 Oil Painting – (4042) artsmart, Thame Jeffrey Courtney
13.00 – 15.00 Oil Painting – (4025) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
13.30 – 15.30 Watercolour for All – (4027) artsmart, Thame Emma Souter
16.30 – 18.00 Junior Art Club – (4028) artsmart Studio, Beaconsfield Terry Belinsky
19.30 – 21.30 Watercolour Painting – (4030) artsmart Studio, Beaconsfield Robert Stuart
19.30 – 21.30 Watercolour Painting – (4045) artsmart, Thame John Harrad
FRIDAY
10.00 – 15.30 Botanical Workshops – (4031) artsmart Studio, Beaconsfield Sally Pond
10.00 – 15.30 Acrylic Painting – (4035)  artsmart Studio, Beaconsfield  Ali Cockrean
10.15 – 12.15 Advanced Acrylics – (4032) artsmart, Thame Jeffrey Courtney
SATURDAY
10.00 – 14.30 Life Drawing Workshops – (4043) artsmart Studio, Beaconsfield Varvara Neiman
to book 4043 please look in our ‘Weekend Courses Programme’  
css.php